niedziela, 9 listopada 2014

Marskość wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Marskość wątroby jest chorobą nieuleczalną. Objawy początkowo są ciężkie do powiązania właśnie z wątrob. Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim nadużywanie alkoholu. Leczenie marskości jest przede wszystkim uzależnione od przyczyny. Szerzej na ten temat poniżej.

Objawy
Pierwsze objawy marskości wątroby z pewnością są charakterystyczne, ale z drugiej strony rzadko utożsamiane z chorobami wątroby. Tak bowiem do pierwszych oznak marskości zalicza się sine plamki, które pojawiają się w okolicy brzucha, czerwonawe ręce oraz powiększenie ślinianek przyusznych. Jednak zdarza się, że marskość w początkowe fazie w ogóle nie daje objawów.

Późniejsze objawy to bóle w górnych partiach brzucha (związane z powiększenie wątroby), permanentne zmęczenie, brak łaknienia, zmniejszenie jąder u mężczyzn oraz jajników u kobiet.

Przyczyny
Wśród przyczyn marskości wymienia się przede wszystkim nadużywanie alkoholu, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Równie często do marskości dochodzi w wyniku wirusowego zapalenia wątroby. Wśród powodów zachorowania na marskość wątroby wymienia się też niewydolność prawej komory serca oraz chorobę Wilsona.

Leczenie
Terapie stosowane przez lekarzy w przypadku marskości są różne w zależności od przyczyny zachorowania. Jednak rozwój choroby można tylko zwalniać - choroba jest nieuleczalna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz